TÜRK DOKTORUN BAŞARISI

Türk doktorun başarısı!

HEMOROİTTE UYGULADIĞI TEKNİKLE TIP LİTERATÜRÜNE ADIYLA GİREN TÜRK DOKTOR AHMET FATİN KARAHALİLOĞLU’NUN GELİŞTİRDİĞİ TEKNİĞİ ÖĞRENMEK İÇİN YURT DIŞINDAN DOKTORLAR ANTALYA’YA GELİYOR.

Antalya’da Özel Çallı Meydan Tıp Merkezi’nde genel cerrahi uzmanı olarak çalışan Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geliştirdiği "hemoroidi lazer ile tedavi" tekniğinin tıp literatürüne "Hemoroid Karahaliloğlu Tekniği" olarak girdiğini bildirdi. Almanya’da doğup büyüdüğünü ve burada uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine yararlı olmak isteyerek Türkiye’ye döndüğünü anlatan Karahaliloğlu, geliştirdiği teknik ile özellikle toplumda çok sık rastlanan basurun da aralarında bulunduğu makat hastalıklarını lazer ile tedavi etmeye başladığını söyledi.

Bu teknik ile şişmiş dokuları içten kuruttuklarına işaret eden Karahaliloğlu, "Bu tedavi yöntemini bilimsel olarak kanıtladık. Alman tıp dergisinde yayınlandı" dedi.

-YABANCI DOKTORLAR ANTALYA’YA GELİYOR-

Tekniği bilimsel dergide yayınlandıktan sonra yurt dışından bu tekniği öğrenmek için çok sayıda doktorun kendisine başvurduğunu belirten Karahaliloğlu, şöyle konuştu:

"Genellikle Türk doktorlar yurt dışına giderek teknik öğrenirken, şimdi yurt dışındaki ülkelerden doktorlar gelip teknik öğreniyorlar. Önemli olan çalışmak ve bir şeyi arzulamak. Almanya’dan doktorlar gelip tekniği öğrendi, şimdi de 12 İranlı doktor Antalya’ya geldi. Yakında Hindistan, Dubai, Suriye ve Hollanda’dan doktorlar da bu tekniği öğrenmek için gelecekler."

İran’dan Karahaliloğlu tekniğini öğrenmek için Antalya’ya gelen genel cerrahi uzmanı Dr. Rayeheh Salem, açık ameliyata göre bu tekniğin çok daha kolay olduğunu ve kanamanın daha az oluştuğunu belirterek, tekniği öğrendikten sonra ülkelerine döndüklerinde uygulayacaklarını bildirdi.

İranlı Genel Cerrahi uzmanı Dr. Bahram Kiani Nejad da bu tekniğin pek çok yararı olduğuna işaret etti.